Відповідальність батьків у разі невідвідування дитиною дистанційних занять

 

      Виховання дітей – це відповідальна справа, а забезпечення здобуття дитиною повної загальної середньої освіти є безпосереднім обов’язком батьків, за невиконання якого можуть настати негативні наслідки.

      Постановою Кабінету Міністрів України від 13.09.2017 № 684 (у Редакції від 02.08.2019) був затверджений Порядок ведення обліку дітей шкільного віку та учнів, який визначає, що у разі відсутності учнів, які не досягли повноліття, на навчальних заняттях протягом 10 робочих днів підряд з невідомих, або без поважних причин навчальний заклад невідкладно надає відповідному територіальному органу Національної поліції та службі у справах дітей дані таких учнів для провадження діяльності відповідно до законодавства, пов’язаної із захистом їх прав на здобуття загальної середньої освіти.

      Поважною причиною відсутності учня на навчальних заняттях підтверджується відповідною медичною довідкою закладу охорони здоров'я, або письмовим поясненням батьків (одного з батьків) учня чи інших законних представників (для учнів, які не досягли повноліття), або учня (для повнолітніх учнів).

     Якщо здобувач освіти систематично пропускає заняття без поважної причини, а навчальний заклад не має інформації про те, де він знаходиться, то за законом батьки можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності (частини 1-4 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

     Отже, навіть якщо заняття проводиться дистанційно, обов'язок присутності дитини на уроках є обов’язковою, контроль за цим покладається на батьків дитини, адже, відповідно до статті 55 Закону України «Про освіту», батьки зобов’язані сприяти виконанню дитиною освітньої програми та досягненню дитиною передбачених нею результатів навчання.

     Відповідно до ст. 53 Конституції України повна загальна середня освіта є обов’язковою.

     Згідно зі ст. 150 Сімейного кодексу України батьки зобов’язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім’ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини, зобов’язані піклуватися про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, зобов’язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. При цьому забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини.

     Крім того, для здобувачів освіти, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, у закладі організовано безкоштовне гаряче харчування. У разі переходу на дистанційне навчання батьки отримують грошову компенсацію за таке харчування. А у відсутності дитини на уроках (в тому числі – дистанційних) без поважних причин робиться відмітка про відсутність у класному журналі і така компенсація виплачуватися не буде!

     Зрозуміло, що на даний час не кожна сім'я має достатні можливості для користування віддаленими технологіями та відеозв'язком, і ця стаття має відношення далеко не до кожного. Але виконувати хоча б асинхронні завдання - це обов'язок як здобувачів освіти, так і їхніх батьків перед державою.

     Виходячи із вищевикладеного, просимо батьків, або осіб, що їх замінюють, відповідально ставитись до належного виконання ними батьківських обов’язків щодо здобуття освіти їх дітьми.